Właściwości probiotyków

Właściwości probiotyków

admin Żywienie

Bardzo wiele mówi się na temat probiotyków i na temat ich wpływu na nasz organizm. Zaleca się je podczas choroby oraz antybiotykoterapii. Zdarza się, że czasem po prostu je kupujemy i przyjmujemy z zalecenia lekarza nie zastanawiając się nad tym, jakie jest ich działanie, co zawierają i w jaki sposób nam pomagają. Czym są wobec tego i czy faktycznie są dla naszego organizmu zdrowe?

Probiotyki- właściwości oraz charakterystyka

Każdy szczep bakterii, które obecnie należą do grupy probiotyków ma udokumentowane działanie prozdrowotne, co jest ważną informacją dla każdego pacjenta. Probiotykami najczęściej są bakterie kwasu mlekowego, ale ogólnie rzecz biorąc są to mikroorganizmy wykazujące działanie prozdrowotne przy przyjmowaniu ich w określonych ilościach. Najbardziej znanymi mikroorganizmami probiotycznymi są bakterie kwasu mlekowego Lactobacillus i Bifidobacterium. Komórki probiotyków w organizmie człowieka mają zdolność łatwego kolonizowania przewodu pokarmowego oraz przyczepiania się do nabłonka jelit, będąc obecne w ludzkim organizmie w żaden sposób mu nie szkodzą, gdyż nie wytwarzają toksycznych produktów metabolizmu. Mają natomiast pozytywny wpływ na ludzki organizm i wspomagają walkę z licznymi chorobami.

Probiotyk- stosowanie i działanie prozdrowotne dla organizmu

W jakim przypadku stosowanie probiotyków jest zalecane? Taką najbardziej znaną i powszechną sytuacją są różnego rodzaju problemy z układem pokarmowym – a więc zatrucia pokarmowe, biegunka, problemy z jelitem drażliwym. Probiotyki pomagają zarówno przy stanach zapalnych w układzie pokarmowym, jak i wspomagają trawienie. Dzięki ich stosowaniu można znacząco skrócić czas leczenia wszelkich niestrawności, zatruć pokarmowych czy grypy żołądkowej. Na pewno warto więc o nich pamiętać w takiej sytuacji i mieć je w swojej domowej apteczce.

Kolejnym wskazaniem jest antybiotykoterapia. Antybiotyki niszczą mikroflorę bakteryjną jelit, a tym samym mogą powodować liczne problemy ze strony układu pokarmowego. Dlatego też podczas zażywania antybiotyku zalecane jest przyjmowanie probiotyków osłonowo.

Dodatkowo warto wiedzieć, że probiotyki zapobiegają Atopowemu Zapaleniu Skóry u dzieci, korzystnie działają zarówno w przypadku kamicy nerkowej jak i przy zapaleniu dziąseł. Obniżają też poziom cholesterolu i pomagają walczyć z nadwagą.

Zawsze warto pamiętać o tym, aby takie probiotyki przyjmować, gdyż wykazują one działanie prozdrowotne dla organizmu przy jednoczesnej żadnej szkodliwości. Zażywając je niczego nie ryzykujemy, a bardzo wiele możemy zyskać.

 

Właściwości probiotyków
5 (100%) 1 głos[ów/y]

Może Cię też zaciekawić...

Czego unikać przy nadciśnieniu

Czego unikać przy nadciśnieniu?

Problemy krążeniowe obejmują dziś coraz większą grupę pacjentów, a jednym z częściej występujących schorzeń jest nadciśnienie tętnicze. Choroba ta wiąże […]

Dieta dla cukrzyków

Dieta dla cukrzyków

Dieta cukrzycowa jest pewnym specyficznym sposobem odżywiania się, gdzie przede wszystkim ma się na celu ograniczenie spożycia węglowodanów. Warto jednak […]

Co jeść podczas przeziębienia

Co jeść podczas przeziębienia?

Jesień potrafi niejedną osobę położyć do łóżka. Bóle gardła, kaszel, katar i wysoka gorączka, to typowe objawy przeziębienia. Główną winę […]