Pielęgnacja zębów z aparatem ortodontycznym

Pielęgnacja zębów z aparatem ortodontycznym

admin Uroda

Piękny i zadbany uśmiech, to ozdoba twarzy. Nic więc dziwnego, że każdy stara się dbać o swoje uzębienie, by móc chwalić się zdrowymi, białymi i ładnymi zębami. Czasem jednak z przyczyn od nas niezależnych, zęby nie wyglądają tak jakbyśmy sobie tego życzyli. Wiele osób boryka się z problemem krzywych zębów, które nie wyglądają zbyt dobrze i psują każdy uśmiech.
Na szczęście w takich sytuacjach z pomocą przychodzą aparaty ortodontyczne, których zadaniem jest wyprostowanie krzywo rosnących zębów. Są one dobierane indywidualnie do potrzeb każdej osoby, która ma krzywe uzębienie. Aparat ortodontyczny dopasowuje się u ortodonty, musi on być dobrze dopasowany, by nie zsuwał się, nie przesuwał i by był wygodny w noszeniu.

Mycie i pielęgnacja zębów z aparatem

Pielęgnacja zębów, na których znajduje się stały aparat ortodontyczny, do najłatwiejszych czynności nie należy. Przede wszystkim w takim wypadku, potrzebna będzie specjalna szczoteczka do aparatu ortodontycznego. Bardzo trudno jest utrzymać jamę ustną w czystości w przypadku noszenia na stałe aparatu ortodontycznego dlatego, że resztki jedzenia nieustannie przyklejają się do aparatu i bardzo trudno jest je usunąć. Dlatego konieczne jest zastosowanie szczoteczki o miękkim, włosie, którą należy ze sobą wszędzie nosić, by móc przeczyścić zęby z aparatem po każdym posiłku, a nie tylko rano i wieczorem.

Może to być szczoteczka manualna, jak i elektryczna. Można jednak stwierdzić, że skuteczniejsze do mycia zębów z aparatem ortodontycznym są szczoteczki elektryczne, szczególnie te, które posiadają specjalne końcówki dedykowane do aparatów ortodontycznych. Mają one długie szyjki i specyficzny układ włosia, w kształcie litery V.
Jeśli ktoś nie wie, jak myć zęby z aparatem stałym, to najważniejszą zasadą jest, by szorować zęby, aparat i dziąsła bardzo energicznie i mocno, oczywiście w taki sposób by nie uszkodzić mechanizmu aparatu ortodontycznego. Początkowo dziąsła mogą być nieco obolałe po takim mocnym szorowaniu, mogą też pojawić się drobne krwawienia, ale z czasem dziąsła się przyzwyczają do tak mocnego mycia.

Pielęgnacja aparatu ortodontycznego

Niezależnie od tego, czy nosi się aparat ortodontyczny stały czy też ruchomy, konieczne jest utrzymywanie go w czystości, by uchronić jamę ustną przed stanami zapalnymi, próchnicą i nieświeżym oddechem. Wiele osób się zastanawia nad tym, czym myć aparat ortodontyczny ruchomy, nie jest to skomplikowana kwestia. Wystarczy zwykła pasta do zębów z fluorem, nić dentystyczna a także płyn do płukania jamy ustnej. Odpowiednia higiena jamy ustnej z aparatem ortodontycznym zapewni piękny uśmiech.

Pielęgnacja zębów z aparatem ortodontycznym
Oceń post

Może Cię też zaciekawić...

Domowe sposoby na łupież

Domowe sposoby na łupież

Łupież jest jednym z najbardziej dokuczliwych w codziennym życiu schorzeń. Być może nie jest to zagrożenie bezpośrednio dla życia, jednak […]

Jak malować brwi

Jak malować brwi?

Trudno wyobrazić sobie współczesny makijaż bez podkreślenia brwi. Umiejętne zaznaczenie tej części może znacznie poprawić urodę, powiększyć oko i dawać […]

Manicure hybrydowy w domu

Manicure hybrydowy w domu – jak zrobić?

Wygląd dłoni ma bardzo duże znaczenie, gdyż stanowią one naszą wizytówkę – szczególnie w przypadku pań. Nie każda kobieta może […]