Dieta dla cukrzyków

Dieta dla cukrzyków

admin Żywienie

Dieta cukrzycowa jest pewnym specyficznym sposobem odżywiania się, gdzie przede wszystkim ma się na celu ograniczenie spożycia węglowodanów. Warto jednak mieć świadomość tego, że jadłospis osoby chorej na cukrzycę powinien być konsultowany z diabetologiem, który decyduje o tym, czy chory dodatkowo musi przyjmować insulinę. Dieta dla cukrzyków nie jest dietą prostą i może wymagać od chorego zmiany całkowitego sposobu odżywiania się na inny. Często wiąże się to z eliminacją potraw, które lubimy i koniecznością poznania całkiem nowych, dotąd nieznanych produktów, do których przekonanie się może nie być takie proste.

Czego unikać przy cukrzycy typu 2?

Zdecydowanie można rozpocząć od tej najbardziej oczywistej rzeczy, czyli od cukru. Koniecznie trzeba zaniechać spożywania jakichkolwiek słodyczy, nie można też słodzić kawy czy też herbaty. Trzeba też odstawić wszelkiego rodzaju napoje kolorowe – mocno słodzone i gazowane, a także mocno ograniczyć spożycie takich produktów, jak chociażby keczup. Zapewne zaskakujące będzie dla nas to, jakie produkty zawierają w sobie dużo cukru, chociaż wydają się być z natury słone lub pikantne. Problematyczne może być też zarówno spożycie owoców jak i picie soków. Ewentualnie, receptą na lepsze przyswajanie cukrów prostych z owoców jest zjadanie ich razem z cukrami złożonymi lub z innymi posiłkami, które nie zawierają dużych ilości węglowodanów. Mimo wszystko owoce są źródłem wielu cennych witamin, których nasz organizm potrzebuje, warto też wiedzieć jakie owoce zawierają największe ilości cukru i zamienić je na takie, które są mniej słodkie, ale zawierają na przykład duże ilości witaminy C. Należy unikać też popularnych fast foodów, gdyż zazwyczaj one także zawierają spore ilości cukru. Warto mieć na uwadze także fakt, że produktami zawierającymi dużo węglowodanów są makarony, a także białe pieczywo, a nawet biały ryż.

Co jeść przy cukrzycy?

Na pewno warto jeść chude mięso, a także większość warzyw, które nie zawierają zbyt dużej ilości cukru. Można też spożywać wyroby mleczarskie czy też ryby. W diecie cukrzycowej idealne są produkty pełnoziarniste. Dodatkowo warto pamiętać, aby jeść częściej, ale mniejsze porcje. Dzięki temu systematycznie dostarczamy organizmowi optymalnych ilości węglowodanów. Dieta osoby chorej na cukrzyce powinna zakładać nawet 6 – 7 posiłków dziennie. Ważne jest też, aby sporo pić, a najlepszym napojem w takim przypadku jest woda niegazowana. Przygotowując posiłki koniecznie trzeba unikać długiego gotowania potraw. Trzeba też wykluczyć z diety potrawy o dużej zawartości tłuszczu, mocno smażone, albo też różnego rodzaju przekąski, które są kopalnią zarówno cukru jak i tłuszczu.

 

Dieta dla cukrzyków
4 (80%) 1 głos[ów/y]

Może Cię też zaciekawić...

Czego unikać przy nadciśnieniu

Czego unikać przy nadciśnieniu?

Problemy krążeniowe obejmują dziś coraz większą grupę pacjentów, a jednym z częściej występujących schorzeń jest nadciśnienie tętnicze. Choroba ta wiąże […]

Właściwości probiotyków

Właściwości probiotyków

Bardzo wiele mówi się na temat probiotyków i na temat ich wpływu na nasz organizm. Zaleca się je podczas choroby […]

Co jeść podczas przeziębienia

Co jeść podczas przeziębienia?

Jesień potrafi niejedną osobę położyć do łóżka. Bóle gardła, kaszel, katar i wysoka gorączka, to typowe objawy przeziębienia. Główną winę […]