Czego unikać przy nadciśnieniu?

Czego unikać przy nadciśnieniu

admin Żywienie

Problemy krążeniowe obejmują dziś coraz większą grupę pacjentów, a jednym z częściej występujących schorzeń jest nadciśnienie tętnicze. Choroba ta wiąże się z niebezpiecznym wzrostem poziomu ciśnienia krwi człowieka. U niektórych osób jest to stan ciągły, u innych zaś pojawiający się od czasu do czasu. Nadciśnienie bywa dziedziczne, czasem wywoływane jest przez inne choroby (np. cukrzycę lub schorzenia nerek i serca). W zdecydowanej większości przypadków powodem jego występowania jest jednak złe odżywianie, otyłość, niemal zerowa aktywność ruchowa, stres i brak odpoczynku. Warto więc dowiedzieć się czego unikać przy nadciśnieniu.

Jaka dieta przy nadciśnieniu?

Jak podkreślają specjaliści, ogromny wpływ zbyt wysokie wartości ciśnienia tętniczego ma brak racjonalnego odżywiania. Dieta przy nadciśnieniu odgrywa zatem kluczową rolę, stanowiąc rodzaj terapii niefarmakologicznej. Bardzo ważne jest, by chory starannie dobierał produkty i składniki, na których oparty jest jego jadłospis. Czego unikać przy nadciśnieniu? Przede wszystkim należy odrzucić wszystko, co zawiera dużą dawkę cholesterolu. Chodzi tu o niektóre rodzaje mięsa i wędlin, serów, a także olej, masło, margarynę i mleko. Dieta przy nadciśnieniu wymaga zatem kontrolowania składów produktów odnośnie ilości tłuszczu, szczególnie tego, który pochodzi od zwierząt. Ponadto z całą pewnością bardziej wskazane są potrawy gotowane, duszone lub pieczone, niż smażone na głębokim oleju.

Zdecydowanie negatywny wpływ na zdrowie osoby z zaburzeniami ciśnienia ma także sól. Unikanie jej to jedna z podstawowych zasad przy tego typu schorzeniach. Sól może powodować odporność na środki farmakologiczne, stosowane w leczeniu choroby. Warto więc zminimalizować jej użycie, szczególnie, że i tak zawarta jest w wielu produktach, które spożywa się na co dzień, jak choćby pieczywo. Należy również pamiętać, że ogromna jej ilość znajduje się w rozmaitych przekąskach, jak chipsy, paluszki, krakersy, a także w fast foodach. Produkty te zawierają również sporo tłuszczu i konserwantów, dlatego z całą pewnością trzeba z nich zrezygnować przy wszelkich problemach krążeniowych. Należy być także ostrożnym ze stosowaniem majonezu, keczupu czy innych sosów kupowanych w sklepach, posiadających w składzie również większą dawkę sodu. Z tego samego powodu lepiej wyłączyć z jadłospisu ogórki kiszone i pikle.

Czego nie wolno przy nadciśnieniu?

Mówiąc o tym, czego unikać przy nadciśnieniu, nie można pominąć używek. Papierosy i alkohol w jakiejkolwiek dawce zdecydowanie pogarszają stan chorego. Trzeba zatem całkowicie wykluczyć te produkty z codziennego życia. Lepiej nie przesadzać również z nadmiernymi ilościami kawy i czarnej herbaty. Ponadto nie można zapomnieć o unikaniu stresu, zmęczenia i siedzącego trybu życia, które przecież bardzo przyczyniają się do wzrostu ciśnienia tętniczego.

Czego unikać przy nadciśnieniu?
5 (100%) 1 głos[ów/y]

Może Cię też zaciekawić...

Dieta dla cukrzyków

Dieta dla cukrzyków

Dieta cukrzycowa jest pewnym specyficznym sposobem odżywiania się, gdzie przede wszystkim ma się na celu ograniczenie spożycia węglowodanów. Warto jednak […]

Właściwości probiotyków

Właściwości probiotyków

Bardzo wiele mówi się na temat probiotyków i na temat ich wpływu na nasz organizm. Zaleca się je podczas choroby […]

Co jeść podczas przeziębienia

Co jeść podczas przeziębienia?

Jesień potrafi niejedną osobę położyć do łóżka. Bóle gardła, kaszel, katar i wysoka gorączka, to typowe objawy przeziębienia. Główną winę […]